Cyber-oko jest pierwszym na świecie systemem integrującym pomiary medyczne i komputerowe techniki interakcji człowiek-komputer, pozwalającym na zwiększenie trafności diagnoz i prowadzenie systematycznej rehabilitacji pacjentów.
Jak to działa?
Urządzenie to cztery diody zamieszczone w rogach monitora oraz rejestratora, które odbijając światło w rogówce oka są w stanie ustalić, gdzie pacjent się wpatruje. Badany reaguje oczami na wyświetlane obrazy i w ten sposób jest w stanie wskazać odpowiedzi czy przekazać informacje, a lekarze mogą stwierdzić, w jakim stopniu pacjent jest świadomy.
System ostatecznie wyposażono w multimedia, które stanowią gotowy do pracy materiał diagnostyczno-terapeutyczny. Dodano także możliwość umieszczania własnych treści, aby można było dostosować je do indywidualnych potrzeb użytkowników. C-Eye dostępny jest w dwóch wariantach: w wersji profesjonalnej, dedykowanej placówkom medycznym i terapeutom, oraz w wersji do użytku domowego. System C-Eye pomaga osobom z dysfunkcjami neurologicznymi, najczęściej po ciężkich uszkodzeniach mózgu, np. urazach czaszkowo-mózgowych, do których doszło na skutek wypadków komunikacyjnych, udarach, niedotlenieniu, czy zatrzymaniu krążenia. Urządzenie umożliwia zobiektywizowaną ocenę stanu świadomości osób w śpiączce, które odzyskały przytomność, ale nie mogą nawiązać kontaktu z otoczeniem. Jednym z elementów systemu C-Eye jest interfejs wzrokowy umożliwiający komunikację z pacjentem sparaliżowanym, pozornie pozbawionym możliwości porozumiewania się. Niestety w przypadku tej grupy pacjentów często dochodzi do błędnych diagnoz – chory zostaje zdiagnozowany jako osoba w stanie wegetatywnym (ma otwarte oczy, ale niczego nie czuje, nic nie rozumie), a tymczasem okazuje się, że w ok. 40 proc. przypadków osoby te mają zachowaną świadomość, co więcej – niejednokrotnie jest ona zachowana w pełni (to tzw. zespół zamknięcia). Urządzenie nie tylko wspiera komunikację z pacjentami, ale przede wszystkim stymuluje ich funkcje poznawcze, poprawia koncentrację i koordynację wzrokową. Efektem pracy z urządzeniem jest zmniejszenie zdezorientowania i bezradności chorego oraz – w wielu przypadkach – zauważalne usprawnienie funkcjonowania mózgu, dzięki uruchomionym wskutek stymulacji mechanizmom naprawczym i istniejącej plastyczności mózgu.
Cyberoko umożliwia osobom niemówiącym, słabo mówiącym, niepełnosprawnym- komunikację, wyznaczać pole widzenia u pacjentów z jego zaburzeniami oraz umożliwia rehabilitację dzieciom i dorosłym.
Pacjent ćwiczy podążanie wzrokiem- utrzymanie wzroku na danym przedmiocie ( zaczynamy od jednej sekundy a w trakcie terapii zwiększamy czas utrzymania wzroku na danym obrazie), skupienie uwagi, rozwija zasób słów, poprawia funkcje poznawcze, zapewnia atrakcyjne ćwiczenia terapeutyczne w formie gier.
C-Eye® II PRO umożliwia dostosowanie terapii do możliwości i potrzeb pacjenta. Sesje diagnostyczne i terapeutyczne polegają na wybieraniu przez pacjenta lub terapeutę wyświetlanych na ekranie treści. Obserwacja oraz analiza zaznaczanych przez pacjenta treści umożliwia obiektywną diagnozę i skuteczną terapię:
- wzroku (utrzymanie kontaktu wzrokowego, ćwiczenia mięśni okoruchowych)
- słuchu
- funkcji poznawczych
- koncentracji
- budujemy z pacjentem wspólne pole uwagi,
- ćwiczymy gest wskazywania palcem
- stosunki przestrzenne,
- planowanie
- koordynację wzrokowo-ruchową
- pamięć
- usprawnianie funkcji językowych
- kojarzenie obrazka z bodźcem słuchowym
- ćw. aparatu artykulacyjnego
- ćw. oddechowe
- naśladowanie
- inne
System składa się z następujących części:
- modułu oceny stanu pacjenta – za jego pomocą można zbadać zmysły odpowiedzialne za komunikację, a także zweryfikować funkcje poznawcze i jego stan emocjonalny;
- modułu neurorehabilitacji – jest odpowiedzialny za stymulację funkcji językowych, wzrokowo – przestrzennych, pamięci, myślenia, umiejętności komunikacji;
- modułu komunikacji i rozrywki – pomaga w codziennej komunikacji, stymuluje wzrok, a osoby bardziej zaawansowane mogą korzystać z „wirtualnych klawiatur”, które umożliwiają wpisywanie dowolnych treści za pomocą wzroku lub palca i zapisywania ich w pamięci systemu.
Dla kogo Terapia za pomocą urządzenia C-EYE tzw. Cyber-oko
- autyzm,
- zagrożenia autyzmem oraz zaburzeń ze spektrum autyzmu,
- zespół Aspergera,
- zespół Downa,
- alalia,
- afazja dorosłych i afazji u dzieci,
- niezakończony i opóźniony rozwoju mowy,
- dzieci z niepełnosprawnością intelektualną,
- dzieci z wadami wrodzonymi i zespołami genetycznymi,
- dzieci z Płodowym Zespołem Alkoholowym,
- osób z porażeniem mózgowym,
- dzieci z nadpobudliwością psychoruchową (ADHD),
- całościowych zaburzeń rozwoju,
- opóźniony Rozwój mowy,
- stwardnienie rozsiane,
- stwardnienie boczne zanikowe,
- choroba Parkinsona,
- otępienia umysłowe,
- encefalopatię,
- chorobę Alzheimera,
- chorobę Picka i inne.